Poradnia ginekologiczna wodzisław śląski
INFEKCJE
INFEKCJE

INFEKCJE

Innymi często występującymi chorobami są choroby infekcyjne (zakaźne). Wielkim osiągnięciem nauki było wykrycie drobnoustrojów chorobotwórczych uważanych za przyczyny określonych chorób. Okazało się jednak, że i w tym przypadku nie wszystkie osoby stykające się z określonymi mikrobami zapadały na wywoływane przez nie choroby.

Ponieważ z drobnoustrojami (także chorobotwórczymi) kontaktujemy się bez przerwy, nasz organizm wyposażony jest w system obrony przed nimi. System ten tworzą m.in. skóra, śluzówki, bakteriobójczy lizozym we Izach i w ślinie, a także układ immunologiczny zwalczający (za pomocą wspomnianych już komórek żernych i przeciwciał) drobnoustroje, które przedostały się przez pierwszą barierę (np. przy zranieniu). Rozprzestrzenianiu się zakażenia zapobiegają również węzły chłonne.

Zauważono też, że ponowny kontakt z tym samym mikrobem wywołuje silniejszą odpowiedź organizmu. Za pierwszym razem powstały tzw. komórki pamięci immunologicznej umożliwiające natychmiastową reakcję immunologiczną przy kolejnym zetknięciu się z drobnoustrojem. Ta właściwość naszego organizmu wykorzystywana jest podczas szczepień, dzięki którym świat uwolnił się od tak groźnej choroby, jak np. czarna ospa, a występowanie wielu chorób zostało znacznie ograniczone.

Dzięki sulfonamidom i antybiotykom, niszczącym określone drobnoustroje, można uratować wielu ludzi nawet z bardzo ciężkich zakażeń. Jeżeli jednak chodzi o najpospolitsze infekcje, to zachorowanie zależy w głównej mierze od układu odpornościowego. Są np. drobnoustroje zupełnie nieszkodliwe dla większości ludzi, atakujące tylko bardzo osłabionych (zakażenia oportunistyczne).

About the author

Related Posts